Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

A backyard is 20 feet long and 15 feet wide. What is the length of a diagonal path that cuts across the yard
Multiple sclerosis is a result of degeneration in the
A ball thrown with 50N of force accelerates at 25 m/s2.  What is the mass of the ball?
12-3(10+2^3)÷9×(-2)=?
which situation could be modeled by using a linear function
American car makers produce 5,650,000 cars each year. In a report,Ben wrote that Americans made 6,550,000 cars. What mistake did Ben make? How can he fix it?
Why where southern states
Find the difference- (ab+3a+7)- (-5ab-2)
A fence is to be installed around a rectangular field. the​ field's perimeter is 204204 feet. find the dimensions of the field if the length of the field is 8 f
What can cause a production possibilities curve to move down and to the left?