amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The diameter of a circle is 4 cm. Find its area in terms of \piπ.
y+5=1/4(x-12) equals what plz i need help
how vegetarianism can help save the planet. *
-2q + 8 = -qsolve for Q​
Read these lines from "The Moon." The moon has a face like the clock in the hall; She shines on thieves on the garden wall, On streets and fields and harbour qu
What will the following program display in the console? var sum = 0 for(var i = 0; i < 5; i++){ sum = sum + i } console.log(sum); A. 15 B. 10 C. 5 D. 0
How do I solve for y=160x+2=y=280x-3?
hurry pls The school that Maria goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 1 senior citizen ticket a
How did the Columbian exchange and triangular trade change the world? (Good and Bad)
Please help with this