leslie25
leslie25 leslie25
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

help solving the problem for number 1-3

help solving the problem for number 13 class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-08-2016
1. 4 boxes for 12.....12/4 = 3...paid 3 per box
if 6 were bought....6 * 3 = 18 bucks would be spent

2. 2/9 of 36..." of " means multiply
    2/9 * 36 = 72/9 = 8 expected to forget their bows

3. 8 packs for 32.....32/8 = 4 per pack
if 14 packs were bought.....14 * 4 = 56 bucks would be spent


Answer Link

Otras preguntas

Tim works in a music store and earns a 3.8% commission on each sale. If Tim sells a banjo and earns $22.25, what was the price of the banjo? Round your answer t
How do I find the answer to 2 x 3.7 in distributive property?
If a writer were writing a modern-day story based on the Theseus myth featured in “Cruel Tribute,” what would the story’s plot most likely include?
Which of the following words is the best close-up word? A. Plant B. Vegetable C. Food D. Zucchini
A rectangular patio has a length of 12 1/2 feet and an area of 103 1/8 square feet. What is the width of the patio?
which of the following describes the purpose of the Monroe doctrine
6sisters share four sandwiches equally
When arteries and veins are not in the correct anatomic position what is that called?
Which of the examples below is a chemical agent? Select one: a. Anthrax b. Uranium c. Chlorine d. Dynamite
Which of the following is a possible effect of environmental hazards? a. lung problems b. cancer c. brain damage d. all of the above