tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

In which is the water most likely the coldest and saltiest? A. D B. C C. A D. B PLEASE HELP!! I NEED 3 QUESTIONS!!!!!!
How do u multiply 1.75 times 35?
what are the 3 parts of a nucleotide
where is grey goose vodka made
Make c the subject of the formula f= d - c over c -e
which city is the setting for the necklace
What are the weaknesses in writing a letter?
what flavor is red velvet cake?
is loretta lynn still alive
some developmentalists have considered the combination of race and gender as simultaneously affecting an adolescent’s self-esteem, thus coining the term