sofiaandradedemedeir sofiaandradedemedeir
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Num supermercado, 200g de queijo e 300g de presunto custam juntos R$ 9,00. Renan resolveu comprar 400g de queijo e 400g de presunto e pagou R$ 14,00. Qual o preço, em reais, do quilograma do presunto?
(A) 1,50 (B) 2,00 (C) 14,00 (D) 15,00 (E) 20,00

Respuesta :

mixednextdoor
mixednextdoor mixednextdoor
  • 04-04-2020
The answer to this question is d
Answer Link

Otras preguntas

do u like pineapple on pizzat i want to argue with some one who does like it
Let ​f(x)=−5x+18 and ​g(x)=x2+15. Find ​f(−2​)−​g(−2​).
what is the rename of 10/21
Ummm i know the answer isn't 4 pls help
A professional painter and his apprentice, in business as a partnership, were hired to paint a store. Midway through the job they ran out of paint, so the paint
Easy as Pie How do the events of the story change the narrator? A. He decides he will never again allow his mom to interfere with his plans to be a profession
la irritabilidad es una estructura de los seres vivos ??
The cost is 23$ when___coolers are produced
Hi can someone help me with this question please?
Analyze the following and give examples: there is a conflict relationship between the human being and the environment « please help philosophy question »