hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

The number is between 20 and 40. It is an odd number. Its digits add up to 6. The largr digit minus the smaller digit is 2. What is the number? Will give brainl
Find the area of this shape
The humanist scholar who traveled to monasteries to recover Latin manuscripts was A. Johannes Gutenberg B.Francesco Petrarch C.Lorenzo dé Medici D.Niccolò Machi
1. What PECs must she possess if there are customer who complain about the quality of her product???a.patienceb. hardworkingc. versatiled. all of the above2.whi
Q2 [45 marks] Consider Ibra region where the installed solar panels cost on average 2 OMR /W. [10 marks] What is the cost to install a 5kW PV system for a resid
adaptability within a species can only occur if there is genetic.
Can biofilm protect from disease?
Does anyone know this
What is the chemical formula for the molecule modeled?
how can i not fall asleep with only sleeping 2 hours of sleep last?