highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

He ran off to put on a clean shirt. Select the adjective(s) in the following sentence.
So you have 10 pancakes but Jack ate 2 of them how many do you have.
What is the reason for continental drift?
You are required to make 250 cm3 of a solution ofsodium hydroxide which has a concentration of0.1 mol dm-3. What mass of sodium hydroxide wouldyou need to weigh
Select the pair(s) of ratios that form a proportion.
Is equality/commonality more important?
feather is dropped from 13 m high after it has fallen 3 m what is its acceleration
What is the solution to the inequality + 4 + 450? O (-0, -28) 0 (0, -28] LO (28,-) O [28, ) The
LITERARY ANALYSIS: In "A Voice," the speaker shares her fear of how others might perceive her at a speech contest due to her background. How does the speaker's
Taking a exam ¿Preguntas una chaqueta nueva para la Navidad? O correct incorrect