yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

What is Moscow Russia’s, latitude to the nearest degree?
An artist is cutting pieces of ribbon to use in a project. Each piece he cuts measures 2/5 inch. The artist cuts off 4 pieces. How many total inches of ribbon h
What is the missing number? 7/18= 21/? A.3 B.32 C.44 D.54
Use Missouri compromise 1820 in a sentence
Nehemiah 8:1-5. After the Exile, the Jewish people returned to Israel and rebuilt the Temple and the walls of Jerusalem. God's Word, the Torah, becomes the Law
Name at least two features that are created where the land meet
Ideología porque es importante
who discovered American​
Write a 5-8 sentence informational paragraph on why or why not we should test on animals.
Please I need help asap