katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Which factor is a strong internal influence on one’s feelings and behavior regarding drugs? (Points : 1) one’s feelings about oneself environmental and family s
• List the six external parts of a computer system and identify which are output and which are input devices.
is 5/10 equivalent to 6/12
In the book Anne of Green Gables what does Matthew say about Mrs. Blewett?
What factors does 28 and 44 have in common
Carbon dioxide and water vapor help to prevent _______ from escaping from Earth. a. energy b. carbon dioxide c. oxygen d. water vapor
what is the ratio of ounces to pounds
write 2 equivqlent fractions for 4/5
There are 30 students in a class, including 16 boys. Write each ratio. A. Girls to boys. B. Boys to Girls. C. Girls to all students D. Boys to all students
How does heredity affect flexibility? A. Heredity does not affect flexibility. B. Heredity affects which joint types a person develops. C. Heredity affects the