robloxgirl68801
robloxgirl68801 robloxgirl68801
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

I need help! Please?

I need help Please class=

Respuesta :

darsqasim darsqasim
  • 02-04-2020

Answer:

Its a

Step-by-step explanation:

Just divide any one of the cost with the pounds. Ex. 20.72/8=2.59

Answer Link
savannarodriguez savannarodriguez
  • 02-04-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Simple! You must divide the number of pounds by the cost to get the price for 1 pound.  Or, set up a proportional table:

7.77  = x amount of dollars

  3    =   1

Or:

Divide 7.77 by 3:

7.77 / 3 =2.59.

Answer Link

Otras preguntas

Serological testing is based on the fact that
Why did the kansas nebraska act upset people?
A citizen belonging to an island nation in South East Asia, where Tagalog is widely spoken:
How many oxygen atoms are there in 7.00 g of sodium dichromate, na2cr2o7?
Solve for x and y: 28x-49y=35 and 4x-7y=5
A positive effect of urbanization was the building of which public transportation systems?
Which is the best explanation of literary foreshadowing? A. An event presented early in a plot line that introduces the story's main
Describe the government of New Zealand. What is unique about New Zealand's system of government?
Who was the first recorded european explorer sent to document his explorations to the new world in 1492?
The use of an organization's operational data as the source data for a bi system is not usually recommended because it ________.