swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The equation for line g can be written as y = 2/9x + 10. Line h, which is parrellel to line g, includes the point (-3, -1) what is the equation
Help with belll ringer !!!
read comments for the question
A chef has several recipes that use different amounts of milk. The table shows the number of batches he had planned to make. He has time to make only two recipe
Use the chart below (the chart shows grippers, snippers, stabbers, and grinders.) and what you know to answer this question. Which of the labels could be appl
PLEASE ANSWER ASAP I WILL MARK BRAINLIEST
how should a family protect child right?​
6) In the house of representatives, most work is done in ____.
Find the measure ZBCD in the following parallelogram.
what is ( 8x²y⁰) (-10x³y²z) answer after you multiplied the coefficient and added the exponents ??​