alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

The program that can read Python programming statements and execute them is called a Python _________.
What is the correct scientific notation for 0.000002765
Gina wants to go to the water park with her friends. They have a total of www dollars to buy 555 tickets. Each ticket costs 151515 dollars.Show that the equatio
Slope and point of (s-3)/4+6
If some of the gas bubbles from the reaction how to skate out the bottom of the tube, how would this have affected your value for R?
please help what is the value of x
What is the force of gravity (from the Earth) on the 700kg satellite if it’s 10km above the Earths surface?
(Y-1/4)-(y-4/5)=(y+4/10)-1
Who should be held accountable for the opioid crises the doctors who prescribe them or the drug companies who make them
Which one is the answer