kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

what brought an end to the dominance of the silk road ?
Standard form of 83,023,007
The state of matter that keeps its shape and volume when it is placed in a different container
Why was the pharaoh's authority never questioned
Describe the process you would use to find the solution to the problem 3 1/4 1 1/3− . Express your answer numerically and with a graphical representation.
What are some fun facts about the number 25?
On D-Day, the Allies invaded what German stronghold? a. Southern Italy b. Northern France c. Northern Africa d. Southern Russia
Which of the world's oldest pieces of literature tells the story of a legendary Sumerian hero and priest-king? a. Iliad b. Epic of Gilgamesh c. Ode to Babylo
Betty gets paid 25 cents per paper to deliver newspapers in her neihborhood. When Betty is sick, she pays her brother Bob 10 cents per paper to deliver for her.
how much is half of 2.25