janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

As the Agricultural Revolution progressed, how did the surplus of food affect early human civilization?
Suppose cos V = 2/3 in the diagram below. What is TV?
The amplitude of a wave is the height of a wave as measured from the highest point on the wave________ to the lowest point on the wave ________. crest; trough t
What are the odds of picking an "a" in the word alabama?
Prediction accuracy of a neural network depends on _______________ and ______________.
What is the density ρh of hot air inside the balloon? assume that this density is uniform throughout the balloon. express the density in terms of th, tc, and ρc
The oldest rocks found on the earth's surface date back about ________ billion years.
If a current of 2.4 a is flowing in a cylindrical wire of diameter 2.0 mm, what is the average current density in this wire?
Where would you most likely go to buy manzanas? el quiosco la frutería el supermercado la carnicería
The oldest rocks found on the earth's surface date back about ________ billion years.