Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

am i correct if not pelase hep
ASAP. what should a thesis statement for an argument essay include?
Mis padres _____ a tenis A. Juegan B. Juegas C. Jugamos
please help I'll give brainliest You are wrapping a cube shape present that is 1.5 feet tall. How much wrapping paper will you need to wrap the entire present?
PLSSSS HELPPPP 30 POINTSSSS PLSSSSS HELPPPPP How would you define resistance? What examples of resistance have you seen or heard of? What are you the positive
A newspaper editor by the name of John L. O'Sullivan, shared a vision for America's Providence to spread over-
A Choir director made a histogram showing his ages of the members in choir which statement about the data in the histogram must be true
Which of the following is a substance in food that your body needs to function? antioxidants calories electrolytes nutrients
answer the question for 10 points and brainilest
Suppose Dina gets a sales bonus at her place of work that gives her an extra $800 of disposable income. She chooses to spend $600 and save the remaining $200. F