alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

All the structures in order through which air passes as it is inhaled through the nares
You toss a coin 15 times. P(Heads) = 2/5. (1 point) A• experimental; the result is found by repeating an experiment. **** B• experimental; the result is based
Hello friends ,Answer as soon as possible. ...____________which type of bacteria cause stomach infection?
Use this map to answer the following question: It shows the 4 major islands of Japan along with its many surrounding islands along with its proximity to South K
Find the area of the triangle. (round to the nearest whole number)
What occurred as a result of the 1969 Cuyahoga River fire?
How can government stimulate economy?
Find the value of x.
please help! This is timed
a furniture store is having a weekend sale and is offering a 20% discount on patio chairs and tables.the sales tax on furniture is 6.25% using functions composi