michellecer01037 michellecer01037
  • 03-02-2020
  • Mathematics
contestada

Daniel had $25 to spend at the fair if the admission to the fair was four dollars in the rides cost $1.50 each what is the greatest number of rights of Daniel can go on

Respuesta :

622104 622104
  • 03-02-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

25-4=21

21/1.5=14

Answer Link
UnicornCatGirl
UnicornCatGirl UnicornCatGirl
  • 03-02-2020
At the very most, Daniel can go on 14 rides. $25 - $4 = $21, $21 divided by $1.50 = 14. Hope I could help! :D
Answer Link

Otras preguntas

a compound document hasA. the computing power of a spreadsheetB. a spreadsheet embedded.C. more than one application interface.D. only one application interface
How much surface area would be lost if you glued three 4-cm cubes together to make a rod that is three cubes long and one cube wide?
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
Can someone help me :)
Sam & Avery are making small and large birdhouses for a craft show. Small houses sell for $10 and large houses sell for $15. It takes Sam 3 hours to build s
Write a sentence about a real-life situation that matches the equation |-29|=29.
Can you please help me ASAP
Struggling on this .
List the three things antin perceived free in America? And which of these did she regard as most important?
[tex]18 {x}^{2} - x - 39 [/tex]How to solve this ​