pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

does this picture on the foot look like it might be gangrene?​
A club organises a lottery, selling tickets at 25 cents each. The club will be giving a prize of €58 to the winner but also plans to make a profit of €150 from
Steam tables, warming units and heating lamps must keep temperatures of hot held foods at
How effective is it to submit vendor invoices only?
Find y please help !!!
can someone please help mee
How does the word choice affect the poem?
ways to control the illegal trade of weapons​
Find dy/dx if y =x^3+5x+2/x²-1 How would I go about finding this? I would appreciate if you could be as detailed as possible!
The liquids having same boiling point cannot be seperated from its mixture by distillation, why?​