kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

can someone use "subordinate” in a sentence please.
Which of the following is the flexible protein fiber that makes up the skeleton for most sponges, including demosponges? a) mesohy! b) spongin c) glass od) amoe
will mark brainliest Read and write a email. Write a short email in Spanish in complete sentences. Use the vocabulary from this lesson and the following suggest
3 Question 2 (1 point) If a runner is racing at a velocity of 1.7 m/s North for 3.0 seconds, how far did they run? 5.1 m [N] 0.57 m IN) 57 m 51 m[N] O 1.8 m [N]
Which diagram provides the best example of absorption? A B C D
Using the FOIL method, you get (2x + 1)(x - 3) = 2x2 - x + x -3 Fill in the missing data.
How Did Early New Deal Programs Change Life for Americans?
A customer buys 5 books at a bookstore for a total cost of $65. If all the books cost the same amount, how much does 1 book cost?
What political party did inidian nationalists fojnd
If 1/3 of a gallon of orange juice is shared equally between 4 friends, how much orange juice will each friend receive?