Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

the record ski jump for women is 110 meters. what is this length in feet? a. 360.8 b. 33.54 c. 119.9 d. 350
when was remote sensing invented
twice the quotient of 50 and the sum of a number you and 8
what is the value of x? 0.9(x 1.4)−2.3 0.1x=1.60.9(x 1.4)−2.3 0.1x=1.6 enter the answer as a decimal
If 1 yard=3 feet and 1 mile=5,280 feet, how many yards are in 5 miles? 79,200 yards 26,400 yards 8,800 yards 352 yards
paris visits the churchyard in order to a. fight with romeo. b. scatter flowers for juliet. c. find friar lawrence. d. marry juliet.
find the factor of 14
in what way do starch,cellulose, and glycogen differ from one another?
what is the answer to 27k^2-210k-48=0
How do specialization and integration describe the brain's function?