Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following situations can present ethical dilemmas for health care providers? O a. require vaccinations for all children O b. give birth control to
what is a conditional statement ​
Explain the difference between the associative addition and the commutative addition
There were three main political institutions in Athens. Write the name of each at the top of the box. Below the name, write what each group did. Then place a ch
what are the three parts to tell the cell theory
15 - 2(3 - 2x) = 46
In a desert ecosystem, coyotes and rattlesnakes both eat the same type of mouse as a primary part of their diets. Recently, coyotes have been hunted and killed
Match the explorer with his discovery. 1. Francisco Coronado the Mississippi River 2. Hernando de Soto the Grand Canyon 3. Vasco Nunez de Balboa Cuba 4. C
What is the acceleration of softball if it has a mass of 5 kg and hits the catchers glove with a force of 35 N
Help please what is 50x+25x-10y