banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

The development of banking during the Commercial Revolution in western Europe was significant because it
How do the words grieving, sigh, and blight affect the mood of "Spring and Fall"? A. They add a note of sorrow to the poem's hopeful mood. B. They bring a reali
the rhinoceros part 2 Jean becomes ill and complains of _____?
What is one limit that the executive branch can place on the Supreme Court? a. removal of justice from office c. writing a response to the opinion b. adding jus
speeding,peeling out or weaving through traffic are all examples of what
Help please I have to Asher as I did because it's the A
What caused a shift toward a service-based economy in the 1970s? deindustrialization export increases oil embargo stagflation
24x^2 - 45x - 21 = 0
Mai spends 7 3/5 hours in school each day.. Her lunch period is 1/2 hour long, and she spends a total of 7/10 hour switching rooms between classes. The rest of
What powers did colonial governments have in the 18th century?