jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Now that you have carfully compared each document identify two ways in which the decloration of sentiments is similar to the declaration of independence. Give y
What were the results of the Gentlemen's Agreement with lapan, authorized by Theodore Roosevelt
Using the word HIPPOPOTAMUS, match the items in the left column to the items in the right column 1 the ratio of P's to O's 2. the ratio of O's to other letters
El plano de la nueva casa de Daisy se dibujó con un factor de escala de 1 pie = 0.33 pulgadas. La longitud real de la sala de estar debía medir 12 pies. Determi
please help asap thank u
CAN SOMEONE HELP ME WUICK IM STUCK IN THE WASHER STEP BRO
On the next play, the team gained 5 yards and then lost 6 yards. What is the total change in yards?
Pls i need some help doing this if you can help i would really appreciate it Two fair six-sided number cubes, both numbered 1 through 6, are rolled together 24
Help with this please
Which is an outer planet