sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Given segregation patterns, many _____ in the united states have limited contact with people of other racial and ethnic backgrounds.
Prior to the growth of the labor movement it was not uncommon for employees to have 60-hour workweeks. approximately when was this condition present?
Geometry Help Please
Within a given population, 22 percent of the people are smokers, 57 percent of the people are males, and 12 percent are males who smoke. if a person is chosen a
Which event contributed to the american colonists decision to write the declaration of independence and separate from great britain?
Which room in your house is most likely to have mold, an indoor air pollutant that can trigger asthma attacks and allergic reactions?
A student reader is making $8.20 per hour and gets a $0.94 raise. What is the percent increase? (Round to the nearest tenth of a percent.)
In a two-source circuit, one source acting alone produces 10 ma through a given branch. the other source acting alone produces 8 ma in the opposite direction th
What did the women's suffrage movement do?
Wallace owns a company that faces risks of volatile price changes, technological changes, and government intervention. What type of risks are these? for plato