edmondsonaaliyah
edmondsonaaliyah edmondsonaaliyah
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

You use the Internet to purchase 9 tickets for a concert. The tickets are $22 each. You have to pay handling $3 per ticket and a shipping feed of $5 for the entire order. Use a problem-solving plan to find your total cost.

Respuesta :

abelxoconda
abelxoconda abelxoconda
  • 05-09-2019

Answer:

22 * 3 + 5

Step-by-step explanation:

They are 22 dollars each

3 dollars per ticket

plus 5 dollars more for the whole order.

Answer Link

Otras preguntas

what is the suffix of enactment
How many gallons of gasoline will it take to mow one lawn if you maintain the rate of 1/2 gallon of gasoline per 1/4 lawn mowed? Plz help
its important to (keep your chin up even if your team is losing the big game.) what does the idiom means
According to philosophers such as Hobbes Locke and Rousseau why are people willing to enter into a social contact?
what is the opposite of 4.2
Given any two number,which is greater,the lcm of the numbers of gcf of the number?why?
Your sister is considering two different shapes of her garden. One is a square with side lengths of 3.5 meters, and the other is a circle with a diameter of 4 m
unit rate $7.95 for 5 pounds
How many times greater is the digit in the tenths place than in the hundredths place?
how to multiply 396×37