arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
how were north american colonies all similar in the 1700s?
What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?