AriaunaDavidson3605 AriaunaDavidson3605
  • 03-09-2019
  • Business
contestada

Carpenter wages are 30 per hour. Payroll costs are 3 per hour and benefits are 5 per hour. How much is the direct labor standard cost per hour?

Respuesta :

mltn1980
mltn1980 mltn1980
  • 09-09-2019

Answer:

30 per hour

Explanation:

The answer it's 30/hour because only the wages are related to the time taken to produce a unit, the others cost are overhead costs, it means that the Payroll cost it's fixed and not dependant of the time tu produce a unit, and the benefits could be a bono at the end of the year that neither varies with the quantities of units.

The only costs associated to production are the wages.

Answer Link

Otras preguntas

Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas
ben says that an array with 2 ross and 5 columns has 8 items. is this reasonable? Explain why or why not?
Which force, westward expansion or the North-South division, was a stronger factor shaping the development of the British North American colonies and the United
The sum of a number and two more than twice the number is less than 50. Find the number
Chan was working on a painting of the Golden Gate Bridge. He was almost done but was at loss for ideas om the shade to use for the outer horizon in his painting
Here are the prices of five new skateboards, in dollars
Inverse variation? When a constant force acts upon an object, the acceleration of the object varies inversely with it’s mass. When a certain constant force acts
How was imperialism a cause of WWI?
what's the volume of the cylinder
I need to know a answer for this picture?