michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Determine if the events listed are independent or dependent. 1.You are given two goody bags to choose from. You pick a prize from each bag. 2. You roll a pair o
How many moles of nitrogen gas are there in 6.8 liters at standard temperature and pressure (273 K and 100 kPa)?
Points w x y and z are not coplanar. what is the intersection of plane wxy and wyz?
For the parallelogran, find the value of the variables. Show your work
Which statement is NOT true? States now forbid operators of theaters, hotels, and restaurants to refuse service to minority groups. Beginning about 1890, appro
In the expansion of (3a + 4b)8, which of the following are possible variable terms? Explain your reasoning. a2b3; a5b3; ab8; b8; a4b4; a8; ab7; a6b5 Help please
What would happen if the signers were brought before a royal court?
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Which expression is equivalent to 9p-3p+2
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you