bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Does a rectangle have more sides or angles
what is the decimal 1.38 equal as a mixed number?
Square root of 8464 eliminating possibilities
What is 8/16 in simplest form
why would an asteroid have a difficult time of holding a probe or person?
mr. Robbins has $2,730 in his checking account and $11,019 in his savings account. Round to the nearest hundred and add to find about how much money he has in b
which number is between 5/2 and the square root of 11
Why are the Red sea and suez canal of strategic value in the region
what is 1.04 in a fraction in simplest form?
a number greater than 18.55 and less than 18.6