bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

why do we celebrate easter
Compare the militarists in Japan with the European Fascist.
how many bones are in the human body
what time is it in jerusalem
Look at the enormous limestone statue below. Known as the Great Sphinx of Giza, it was created in about 2500 BCE in Egypt. What about this artifact could tell u
Among all school of thought concerning the representation of Buddha, which of the following is not a common trait of Buddha?
according to the biological species concept, individuals belong to the same species if they can interbreed in nature and produce viable, fertile offspring. prez
in ____ mode, as you type a character, excel inserts the character and moves all characters to the right of the typed character one position to the right.
post impressionism definition
Pressure head of 120 inches of water produces _______ psi of pressure