kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

what is another name for pi in Germany?
what is sum of 5/8 + 5/8
the english civil war was the result of a) england wanting freedom of religion. b) a military attempt by France to overthrow the english government. c) the king
How was England's hold on the colonies weakened between 1700 and 1775? What role did colonial assemblies play in this weakening?
the stamp act is a example of a act that created taxtion without representation that violet the enlightenment idea that
Which is an implied or indirect reference found in literature? A. a point of view B. a themeC. an allusionD. a symbol
If the ones digit of a number greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have. A. 2 only B. 5 only C.2 and 5 D. Neither 2 or 5
how do you turn 12.576 into expanded form please explain
Solve for the indicated variable 4c=d for c
Julian went to a store and found that the store did not have the sale item she wanted. A salesperson showed her a similar, but more expensive, item. This is an