madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of r+s+t when r = 26 , s= -12 , t= -8?
Which word in the sentence is the predicate adjective? The cherry pie for dessert tasted quite yummy. a. tasted b. quite c. yummy d. cherry
the first digit of two different numbers is in a hundred million place . both numbers contain the same digits . can you determine the greater of the two number
When France fell to the Nazis in 1940, President Roosevelt issued the first-ever ________ draft. A. wartime B. nationwide C. peacetime D. selective
the anti-federalist pushed for ?
can Fresh fruit be contaminated by the water used to wash it.
the invisible line at 0 degrees latitude is called
Carry out the following multiplication (1.38 x 10^2)(2.58 x 10^-7)
Which of the following events demonstrates the nativist tendencies of the United States in the 1920s? Choose one answer. a. The feats of Charles Lindbergh and A
What is 42/84 in its simplest form?