lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

The antibodies found in mucus, saliva, and tears are:.
Which ideas are part of your American Dream? Check any that apply. becoming rich becoming famous getting married owning a home having an exciting career running
a town credits the introduction of a drunl driving law for reducing fatal automobile accidents by over 50% the year it first took effect. the bar graph here sho
1. The Respiratory system allows the movement of _______________ into the body and ______________ gas out of the body. (4 marks) 2. Inspiration or inhaling mea
Find the diameter of a circle with an area of 99 yd?. Use your calculator's value of pi and round your answer to the nearest tenth
What are the two lines on the sides of the equator called
Having all your study materials in one place helps to keep your study materials organized. please select the best answer from the choices provided t f
What is 125x to the 3rd power +343y to the 3rd power
Highlight the pronouns that indicate the point of view from which this passage is written. They were all so nice to me a month ago because of my birthday, and y
Ello can you solve #14 ty