justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Order these numbers from least to greatest. 3.8 , 4.728 , 3.8072 , 3.87
Just divide the top of the fraction by the bottom
The first 4 questions above
can someone please help me write one paragraph about skateboarding ?
Read the passage from Hamlet, Act I, Scene iii. Laertes: For he himself is subject to his birth; He may not, as unvalu’d persons do, Carve for himself, for on
Is the following variable continuous or discrete? The number of arrests for DUI in the state of SC per year.
What is the layer of the sun in which energy is produced
Which of the following terms appear in the expansion of (x + y)^10? The letter a in each term represents a real constant. A.ax^3y^7 B.ax^5y^5 C.ax^5 D.ay^5
How might a story written in a third-person limited point of view impact the reader? A) The reader might have a better understanding of the story since there is
What is the pressure of a fixed volume of hydrogen gas at 38.8°C if it has a pressure of 1.36 atm at 15.0°C?