acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

An unfavorable balance of trade occurs when the value of.
Please help due today
Read the paragraph. Our football team is tough to beat because we win almost all of our games. Our football team’s record is 10–1. Last week, our team beat the
Milo is a dynamic character, one who changes and grows. Explain how Milo changes as a character throughout the course of the play. What characters or events hel
One atom of lithium, Li, reacts with fluorine, F, to produce lithium fluoride, LiF2. The atomic mass of lithium is 7 amu. The mass of one atom of lithium fluori
DEF, DF = 16 and m angle F = 45
7. What would happen if a ring of the bark is removed from a tree? Explain.​
what is the half life of a radioactive sample if 100.0 grams of it decays to 12.5 grams in 24.3 hours
Question 11 The modern periodic table is arranged by increasing atomic number of the elements. O True O False
One of the legs of a right triangle is twice as long as the other, and the perimeter of the triangle is 28. Find the length of the hypotenuse. In a right triang