girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

what were joseph pulitzer and william randolph hearst well known pioneers of? A. publishing news journals aimed at the upper soical classes in america. B. produ
what is 1430÷75 in fraction form
Is cellulose living material?
three of the following are features of absolutism. which is not
Which statement describes the relationship between the rulers of Europe and the Catholic Church during the Crusades? European rulers contributed military leader
what are the benefits of genetic variation?
Which sequence of transformations will produce similar but not congruent figures? Choose all answers that are correct. A. Figure PQRST is rotated 180° counterc
what is the plural of volcano
find the area and perimeter of an isosceles trapezoid with legs 25cm and bases 16cm and 30cm
What is 0.60 as a fraction and a decimal of tenths?