sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Biochemical, evolutionary, and genetic evidence of functionality can help identify single nucleotide polymorphisms (SNPs) that are important in controlling gene
A pizzeria sells pizza according to size:small pizzas cost 10$, medium pizzas 15$ and large pizzas cost 40$. They usually sell as many small pizzas as medium an
Shelton Co. purchased a parcel of land six years ago for $877,500. At that time, the firm invested $149,000 in grading the site so that it would be usable. Sinc
Which of the following would not be considered a projectile? a. A cannonball thrown straight up b. A cannonball rolling down a slope c. A cannonball rolling
The slope of the line y = -0.75x + 1.8
If you slide down a rope, it’s possible to create enough thermal energy to burn your hands or your legs where they grip the rope. Suppose a 40 kg child slides d
four more than three times a number is greater than twenty two
How do you convert an Improper fraction to a mixed number
Identify which types of sources you will be reading. You will read Glaspell’s 1900 and 1901 newspaper accounts of the Hossack trial. are these primary or seco
is (1 2) a solution of 6x-y>3