jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

which ordered pair is a solution of the equation? equation (-4x+7=2y-3)
During the late nineteenth century, many anti-imperialists worried that imperialism might threaten United States democratic values by
wath statement best describes one change that occurred in europe during and after crusades
Which statement best explains the results of the experiment?
The characters in Shaw's Pygmalion represent A. the polar roles of good and evil. B. different social classes in London. C. viewpoints of various literary mo
A cosmetics company makes three batches of a nail polish color called Purple Dusk using the recipe shown. Each batch contains a different total amount of polis
as you move down a column what happens to the ionic radius?
In Shakespeare’s Romeo and Juliet, Capulet is an antagonist because he enjoys hosting social events for his friends. offers wise counsel to his nephew Tybalt. m
Hey so, I was looking online how to reset my laptop and I ended up pressing load setup defaults and now I get an error saying checking media fail. Also I am not
x+10= 4x-2 whats the value of x