chrisfrezar chrisfrezar
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy

and please explain

Respuesta :

asdfasdf
asdfasdf asdfasdf
  • 03-09-2014


30 pack.

if you buy 2 12 packs, it will cost 9.54 and that's only 24 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this?
Complete the story by choosing the appropriate article. Remember that the articles must agree with the noun for gender and number. La casa de mi hermana 1) ____
What is one advantage of obtaining a business loan from a bank rather than from a venture capitalist? A. The bank loan can be borrowed for a longer period of ti
answer correctly and get brainliset
Answer the question in the included image?
The function,f, shifts the parent function 5 units
I need help with this and I want to know what does mark and space mean base on the story.
Complete the story by choosing the appropriate article. Remember that the articles must agree with the noun for gender and number. La casa de mi hermana 1) ____
If elephant grass grows 2 1/5 inches a day, how many inches will it grow in 5 days?
Help !!!!!!!!!!!!!!! Thanks