kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

There are ________ of muscles that are responsible for chewing movements or mastication. A. Two pairs B. Three pairs C. Four pairs D. Five pairs
what is the least common multiple of 36 and 200
If c = 18, what is 2 x (74 - c)?
Which of the following statements about the spread of Christianity is false?
What organelle controls a cell's activities?
This is Europe's major mountain range. It contains some of Europe's tallest peaks.
order from least to greatest 0.6 4/5 0.75
In a restaurant, Chad tracked the number of children and adults that came in over an hour. During that time, 16 children and 40 adults came in the restaurant. W
what do you call the curved, upper surface of water that commonly appears when using a graduated cylinder?. Describe what causes this?.
The Mycenaeans were located in this country.