AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the oh−concentration and ph in each solution? (a) 0.225 m koh, (b) 0.0015 m sr(oh)2?
What factor would result in an increased mortality in a population due to increased competition for water?
What has been a way of life in China since 3000 B.C.?
How to conduct research on vulnerable groups ethically?
A man with type a blood whose mother was type o is married to a woman with type ab blood. what are the blood types of their children and in what proportion?
Who was chosen to be the apostle in place of judas?
Kiki is taking a bicycle ride. During the ride, Kiki is always traveling away from the starting point. Wich of the following graphs of distance and time could m
In a perfectly competitive market, the process of entry and exit will end when a. accounting profits are zero. b. price equals minimum marginal cost. c. economi
Hypothesizing describe two inventions that helped spark the scientific revolution and their impact.
what is the value of the expression below when x equals 4 15 + 11x