vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

A baseball of mass m1 = 0.26 kg is thrown at another ball hanging from the ceiling by a length of string L = 1.45 m. The second ball m2 = 0.64 kg is initially a
3350 J of heat is required to raise the temperature of a sample of AlF3 from 250C to 800C. What is the mass of the sample? I just want to know how to work this
Group that explored the Louisiana purchase
Help please ....Stuck here
Who was instrumental in the calm integration of Atlanta’s public schools?
What is this ? Plz help me
what is 6x^2+60x+150=0?​
20 POINTS FAST ANSWER THE QUESTION CORRECTLY AND I WILL MARK U BRAINLIEST (THIS IS FOR CONNECTION ACADEMY ) identify and describe one piece of equipment you us
T or F: The Medicare Rural Hospital Flexibility Program (MRHFP) was created as part of the Balanced Budget Act of 1997 which allows some rural hospitals to be c
WILL GIVE BRAINLIST!! :)