jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Math question help please! 24 points
Need help Use the following map and what you learned in the lesson to answer the question: This is a map of trade routes connecting Asia, Africa, and Europe.
Use the following function rule to find the missing value in the table: y = 6.2 – 3(x + 5) A. 2.8 B. –3.8 C. –14.8 D. –21.8
Criteria: If a metal has a specific heat, then the metal could make an excellent material for cookware because
5y - 10 = -25 A) y = 3 B) y = 7 C) y = -3 D) y = -7
What what was the first dogs name who went to space and when did he die?
I need help with this government stuff asap
Cilia and flagella are similar in that they are both made of micro tubes True or false
Monyne created a map of her neighborhood. She colored in the distance from her school to her house and wrote on the map that the distance was 0.7 ̅ of a mile.
Artists used __________ to create a colorful dado below the images decorating interior walls of the house of the vettii (fig. 6-29).